ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն ապրիլի 22-ին հանդիպել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարիյասինի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանձնաժողովի նախագահը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի կողմից իրականացվող աջակցման ծրագրերը, որոնք մեծ դերակատարություն ունեն Հայաստանի զարգացման գործում:
Դմիտրի Մարիյասինն անդրադարձել է տարածաշրջանային համատեղ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցերին եւ պատրաստակամություն  հայտնել խորացնելու համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով:
ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրերի համակարգողներ Դավիթ Հարությունյանը, Արտակ Ոսկանյանը եւ Արմեն Չիլինգարյանը ներկայացրել են  «Մարդկային անվտանգության բարելավումը», «Աղետների ռիսկերի նվազեցում», «Մարդասիրական ականազերծում», «Քաղաքացիական պաշտպանություն» ծրագրերով իրականացված աշխատանքները: Ըստ մասնագետների՝  ուսումնասիրված ոլորտներում օրենսդրական լուրջ փոփոխությունների, կադրային վերապատրաստումների անհրաժեշտություն կա:
Կարեւորելով ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի օժանդակությամբ իրականացված աշխատանքները՝  Անդրանիկ Քոչարյանն  ընդգծել է սեյսմիկ ռիսկերի գնահատման, ապահովագրության, արտակարգ իրավիճակներում նախօրոք իրազեկման համակարգի վերաթարմացման արդիական հարցերը:
Քննարկվել են նաեւ այն ոլորտային ուղղությունները, որոնցով նպատակահարմար է զարգացնել հետագա գործակցությունը: Այդ համատեքստում կարեւորվել են փորձագիտական աջակցությանը, Ազգային ժողովի աշխատակազմի ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացմանը, խորհրդարանական դիվանագիտությանը եւ պառլամենտարիզմի հետագա զարգացմանը միտված քայլերը:

On April 22, the Chair of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan met with the delegation led by the United Nations Development Programme (UNDP) Resident Representative Dmitry Mariyasin.
The Committee Chair highly assessed the support programmes being implemented by the UN which have great role in the development of Armenia.
Dmitry Mariyasin touched upon the issues on the implementation of the regional joint programmes and expressed readiness to deepen the cooperation in different directions.
The UNDP coordinators David Harutyunyan, Artak Voskanyan and Armen Chilingaryan presented the works implemented by the programmes Enhancing Human Security , Disaster Risk Reduction , Humanitarian Demining and Civil Protection . According to the specialists, there is necessity for serious legislative amendments and human resource training in the studied spheres.
Highlighting the implemented works by the assistance of the UNDP, Andranik Kocharyan underlined the seismic risk assessment, insurance and the topical issues of upgrading the awareness system beforehand in emergency situations.
The directions of the spheres by which the further cooperation is expedient to develop have also been discussed. In that context the steps taken aimed at the experts support, strengthening institutional capacity, the parliamentary diplomacy and the further development of parliamentarism were emphasized.