ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն ապրիլի 22-ին հանդիպել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարիյասինի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանձնաժողովի նախագահը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի կողմից իրականացվող աջակցման ծրագրերը, որոնք մեծ դերակատարություն ունեն Հայաստանի զարգացման գործում:
Դմիտրի Մարիյասինն անդրադարձել է տարածաշրջանային համատեղ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցերին եւ պատրաստակամություն  հայտնել խորացնելու համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով:
ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրերի համակարգողներ Դավիթ Հարությունյանը, Արտակ Ոսկանյանը եւ Արմեն Չիլինգարյանը ներկայացրել են  «Մարդկային անվտանգության բարելավումը», «Աղետների ռիսկերի նվազեցում», «Մարդասիրական ականազերծում», «Քաղաքացիական պաշտպանություն» ծրագրերով իրականացված աշխատանքները: Ըստ մասնագետների՝  ուսումնասիրված ոլորտներում օրենսդրական լուրջ փոփոխությունների, կադրային վերապատրաստումների անհրաժեշտություն կա:
Կարեւորելով ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի օժանդակությամբ իրականացված աշխատանքները՝  Անդրանիկ Քոչարյանն  ընդգծել է սեյսմիկ ռիսկերի գնահատման, ապահովագրության, արտակարգ իրավիճակներում նախօրոք իրազեկման համակարգի վերաթարմացման արդիական հարցերը:
Քննարկվել են նաեւ այն ոլորտային ուղղությունները, որոնցով նպատակահարմար է զարգացնել հետագա գործակցությունը: Այդ համատեքստում կարեւորվել են փորձագիտական աջակցությանը, Ազգային ժողովի աշխատակազմի ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացմանը, խորհրդարանական դիվանագիտությանը եւ պառլամենտարիզմի հետագա զարգացմանը միտված քայլերը:

22 апреля председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян встретился с делегацией во главе с постоянным представителем Программы развития ООН (UNDP) Д.Марьясиным.
Председатель комиссии высоко оценил программы помощи ООН, играющие весомую роль в развитии Армении.
Д.Марьясов обратился к реализации совместных региональных программ и выразил готовность углублять сотрудничество в различных направлениях.
Координаторы программ развития ООН Д.Арутюнян, А.Восканян и А.Чилингарян представили проделанные работы по программам “Повышение человеческой безопасности”, “Снижение рисков катастроф”, “Гуманитарное разминирование”, “Гражданская оборона”. Согласно специалистам,   ощущается необходимость внесения серьезных законодательных изменений в исследованных сферах.
Подчеркнув важность реализованных при поддержке программ развития ООН работ, А.Кочарян особо выделил актуальные вопросы оценки сейсмических рисков, страховки, модернизации системы раннего предупреждения в чрезвычайных ситуациях.
Обсуждены также ведомственные направления, с которыми целесообразнее развивать дальнейшее взаимодействие. В этом контексте подчеркнута важность экспертной помощи, усиления институциональных возможностей Аппарата НС, шагов по дальнейшему развитию парламентской дипломатии и парламентаризма.